Войти
запомнить меня
или

Книги - 297304 Жанры - 263 Авторы - 66370 Серии - 6302 Пользователи - 85522
Fantastika‘80

Antologie polské sci-fi


Maciej Kuczyński
Exodus

Šéf si nechal narůst vousy, a hned je mu o dvě stě let víc. Dohromady vypadá asi tak na šest set. Za chvíli se vykašleme na holení i my. Určitě to vůbec nezaregistruje…

Rozhodně nechci pomlouvat svého vlastního Šéfa — to by bylo namířeno i proti mně. jsme přece jedna posádka jednoho stroje. Ale brzy už to vážně nevydržím. Jak dlouho může člověk tajit, co si doopravdy myslí?

Ta naše stará rachotina už sotva drží pohromadě. Od začátku jsem měl ty nejhorší předtuchy. Ještě ke všemu smrdí. Tentokrát to teda pěkně přehnali. Kdo to jaktěživ viděl vozit s sebou zoologickou zahradu? A když už, tak ty potvory mohli poslat bez lidské posádky. Teď už nepomáhá ani speciální dezinfekce.

Smrad je smrad, ale když říkám, že tu něco smrdí, tak to znamená něco víc, než co se dá zachytit nosem… Jsem proti smíšeným posádkám. Mne se ovšem na názor nikdo neptal a člověk často radši drží hubu.

Ale ta Soustava! Soustava jako každá jiná — centrální hvězda a kolem ní šest nebo sedm studených planet. Je to náš objev. Všichni tvrdí, že to udělá senzaci. Možná že mají pravdu.

Pokud se ovšem vrátíme. Namouduši, nic dobrého se tady neděje. Nejsem si ostatně tak jist. zda ještě vím. co je dobré a co špatné. Jen tak mimochodem: naše Bioložka má fantastické nohy. Ještě štěstí, že Pilot odedávna leze jen za tou blondýnou Radistkou.

Letíme velkou rychlostí. Navigátor tvrdí, že proletíme středem té Soustavy a potom se vrátíme domů. Ale já jsem přece člověk sebekritický a dobře vím. že s takovým Mechanikem, jako jsem já, nemůže výprava dobře skončit. Budu se asi přece jen muset víc zajímat o to. co se děje v raketě a přilehlém okolí. Jenže poslední dobou tyhlety věci nezajímají ani Šéfa, fakt!

Ksakru! Přísahám, že takový zápach nemůže nikdo dlouho vydržet! Proč musím čistit ty klece zrovna já? Ptáci, ti ještě ujdou, jsou to přece jen delikátní stvoření, ale tygrům je všechno putna.

No ano! Odedneška chodím se zavřenýma očima. Navigátor a Lékařka! Tak přece! Opakuju, že tohleto nemůže dobře skončit.